4 skuteczne sposoby na usadzenie gości weselnych

4 skuteczne sposoby na usadzenie gości weselnych

Jak usadzić gości przy stołach weselnych? To odwieczne pytanie spędza sen z powiek każdej przyszłej młodej parze. Na szczęście znamy 4 sposoby, aby rozwiązać ten problem.

1. Stół pary młodej – młodzi zawsze są pośrodku

O ile co do pary młodej nie ma wątpliwości, gdzie ma siedzieć przy stole, o tyle z resztą najważniejszych gości robi się problem. Jeszcze do niedawna obowiązywał sposób tradycyjny, czyli po obu stronach pary młodej siedzieli odpowiednio: rodzice pana młodego i rodzice panny młodej. Dziś jednak najczęściej spotyka się sposób nowoczesny, czyli w miejsce rodziców sadza się świadków wraz z osobami towarzyszącymi.

2. W holu sali bankietowej ustaw tablicę z nazwiskami i numerami stołu

Zanim dojedziecie na salę weselną część gości będzie tam przed wami. To dla nich doskonała chwila, żeby zorientować się, gdzie siedzą. Zamiast wchodzić na salę i szukać po stołach najłatwiej będzie im znaleźć swoje nazwiska i numery stołów na specjalnie w tym celu przygotowanej tablicy. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego zamieszania i szybko zaspokoisz ciekawość gości.

3. Pamiętaj o zasadzie savoir vivre’u

O co w niej chodzi? O kryterium wieku. Mianowicie chodzi o to, że osoby najstarsze powinny znaleźć się najbliżej stołu pary młodej, a więc przy najbliższym stole posadź dziadków i rodziców, na następnym najstarsze rodziny z obu stron a przy najdalszych stołach posadź znajomych i przyjaciół.

4. Pamiętaj! Zrób “listę rezerwową”.

Taka lista obejmuje osoby, co do których nie mamy stuprocentowej pewności, czy ich zaprosić. Warto jednak mieć kilka osób w zanadrzu, jeśli zdarzy się, że ktoś z przyczyn losowych jednak nie będzie mógł przyjść. Wówczas unikniesz pustych miejsc przy stołach!